Jaaniraotu

Jaaniraotu nimi tuleb võru keelest ja tähendab tõlkes Jaani raiutud. Nii võime arvata, et kunagi oli just Jaani nimeline mees see, kes 1921 aastal oma talu Lõuna-Eesti metsade vahele rajas. Tänased elanikud jõudsid siia 90'date alguses, olles vahetanud selle oma Annelinna korteri vastu.

Peremees Valeri on lapsest saati olnud suur loomasõber, kes kõikvõimalikke kodutuid tegelasi vanemate kimbatuseks oma korterisse taris ja koolist zooloogiamuuseumis käimiseks poppi tegi. Nüüd, kui rohkem ruumi käes (ja naise pika vinnaga saadud nõusolek samuti), võeti aastatuhande lõpus tiigile suplema ka esimesed ruaani pardid. Sellest sai alguse tolle aja Eesti suurim eksootiliste lindude-loomade kollektsioon. Kuigi juba mõnda aega oli pere mõelnud avada oma kodu ka teistele linnu- ja loomasõpradele oli kogu aeg sees tunne, et päris valmis veel külastajate jaoks ei olda. Viimane tõuge linnupargi avamiseks tuli ühel kaunil pärastlõunal, mil Jaaniraotu hoovi sõitis perekond otsides "zoo-d", mis Regio atlase järgi just Jaaniraotul asus. Kui juba kaart nii ütleb, ei tasu vaidlema hakata.

Jaaniraotu Linnupark töötas pere-ettevõttena kümme aastat, mille jooksul võeti vastu tuhandeid külastajaid lasteaedade pisipõnnidest eakate gruppideni välja, sekka imetoredaid peresid kõikjalt maailmast. Linnupargis võis leida ligi 70 nimetust erinevaid loomi-linde – kirevaid ja vestlevaid papagoisid, säravaid faasaneid ja paabulinde, hiiglaslikke lennuvõimetuid linde, mitmeid vahvaid kanatõuge, veelinde sukelpartidest mustluikedeni ning sekka ka rosinasilmseid alpakasid, eksootilisi patagoonia maarasid, india muntjakke, kaisutatavaid küülikuid ja palju teisi. Samal ajal ilmusid enda talu tiikidesse esialgu silmailu pakkuma dekoratiivsed kalad ning talviti võis perenaist leida köögis kõiksuguseid kulinaarseid katsetusi tegemast.

Aastate jooksul talu tegevusvaldkonnad muutusid – pere kolmest lapsest kaks lendasid pesast välja, abijõudu jäi seega vähemaks ning samal ajal kasvas huvi kalakasvatuse ja eesti tõugu vuti aretuse vastu. Alates 2015. aasta sügisest lõpetas Jaaniraotu Linnupark töö ja kõik varasemad elanikud leidsid endale uued armastavad kodud sealhulgas ka mitmetes loomaaedades üle Baltikumi. Sellest ajast alates on rajatud sobivad tingimused eesti vuti ning erinevate kalade kasvatamiseks – sobitatud ja ehitatud uusi hooneid ning kaevatud mitmeid kasvatustiike. Talviti on aga perenaisel parasjagu mahti loovusele voli anda ning välja töötada üha uusi põnevaid maitseid, mida pika pere-tuttavate peal katsetamise järel klientide heameeleks pakkuda.

Täna ootab Jaaniraotu külastajaid kahel päeval aastas- Avatud Talude päevade raames juulikuus. Ka muul ajal on alati võimalus meie juurest kalu (ainult suvehooajal), vutimune ja pereema tooteid osta.